کلاس های آنلاین با برنامه تحصیلات عالی افغانستان (HELMS)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

کرونا یک بلای جهانی شده و همه ای مردم را گرفتار خودش نموده است. میلیون ها نفر را در سراسر جهان بیکار و مصاب کرده است. با این روند فوتی ها هم ممکن است به میلیون ها نفر برسد. کرونا تمام ابعاد زندگی انسان ها را تحت تأثیر قرار داده است. یکی از ابعاد زندگی انسان ها مساله مهم، حیاتی و سرنوشت ساز آموزش است. با شیوع کرونا مکاتب و دانشگاه ها تعطیل شد. کشورهای مختلف و مراکز آموزشی راه های بدیل و جایگزین مختلف را پیش گرفتند. یکی از مهم ترین بدیل ها، آموزش مجازی و آنلاین است.

برای آموزش آنلاین بستر سخت افزاری و نرم افزاری نیاز است که متاسفانه در افغانستان هیچکدام مهیا نیست. کرونا می تونست فرصتی خوبی باشد که این هم از دست رفت. معارف به سمت آموزش تلویزیون رفت و تحصیلات عالی به سمت آموزش آنلاین. منتظر بودیم که تحصیلات عالی یک حمایت خوب از نهادهای آموزشی در مبارزه با کرونا داشته باشد که متاسفانه برعکس شد.

اولا: وزارت تحصیلات عالی افغانستان بسیار دیر مساله آموزش مجازی را مطرح کرد. بسیاری از موسسات آموزشی هزینه های سنگینی در این راستا کرده بود.

ثانیا: وزارت تحصیلات عالی افغانستان در چاه دانشگاه پل تخنیک کابل افتاد. اعلام کرد که ما یک بسته نرم افزاری طراحی کردیم. پیش رئیس جمهور رفت. رئیس جمهور بسیار خوشحال گردید و مدال افتخار وعده دار شد.

ثالثا: وزارت تحصیلات عالی افغانستان و دانشگاه پل تخنیک کابل پیش از رو نمایی از این ابتکار یک هزینه سنگین را از تمامی دانشگاههای افغانستان و خصوصا دانشگاه های خصوصی طلب نمود. در یک دست وزارت تحصیلات عالی افغانستان چماق تهدید بود و در اعلاناتش استفاده الزامی از بسته نرم افزاری پل تخنیک کابل می گردید.

رابعا: اطلاعیه های پشت سر هم وزارت تحصیلات عالی افغانستان، مبنی بر مجاز نبودن سایر lms های موجود؛ موسسات خصوصی را بیشتر نگران می کرد. آنهای که خریداری کرده بود، از ترس وزارت سکوت می کرد.

خامسا: در کنفرانس خبری وزارت تحصیلات عالی افغانستان و پل تخنیک متوجه شدیم که این بزرگواران با برنامه ویبنار zoom کنفرانس خود را دائر می کند. اینجا هم کمی برنامه  مشکوک بود. سوال خلق شد که چرا این ها از برنامه طراحی شده توسط نخبگان!!!!! کشور در این کنفرانس خبری استفاده نمی کند که مناسبت هم دارد. امیدوار بودم که تحصیلات عالی و پل تخنیک حد اقل از هزینه کرونا برای تحصیلات عالی یک سرور مرکزی در داخل افغانستان راه اندازی کرده باشد. در همان روز از مسئول فنی سوال کردم که سرور مرکزی در کجا قرار دارد؟ با کمال ناباوری شنیدم که گفت در «آمازون»؛ نا امید شدم. در ادامه کنفرانس نارضایتی از طرف همه اشتراک کننده های بخش خصوصی واضح بود. در همان وقت گفته شد که این برنامه با برنامه مودل هم کنکت میشه. اما معلوم شد که صفر تا صدش مادل است.

سادسا:  گاو تحصیلات عالی افغانستان برای ما هم دیرتر زائید. قبلا موسسه تحصیلات عالی دایکندی این بسته را دریافت کرده بود، اما متاسفانه ما از ماهیت این موجود گران قیمت آگاه نبودیم. دیدیم که این برنامه تحصیلات عالی یک بسته رایگان جهانی است. مودل یک برنامه اوپن سورس (متن باز) است که هر کوچه بازاری هم می تونه برای خود راه اندازی کند. هیچ هزینه ای هم ندارد. این برنامه هر روز ارتقاء می کند و متخصصین برنامه نویسی ماژول ها و پلاگین های کاربردی می نویسند که روی پکیج (MOODLE) نصب می شود.

این برنامه (Moodle) یک نرم‌افزار رایگان سیستم مدیریت یادگیری است که پلتفرمی برای آموزش مجازی فراهم می‌کند و به همه مدرسان و معلمان کمک می‌کند تا دوره آموزش خود را بسازند، ساختار دوره و برنامه آموزشی را مشخص کنند و با فراگیران آنلاین در تعامل باشند.

مودل اولین بار توسط مارتین دوگیاماس (Martin Dougiamas) شکل گرفت و از ابتدا ماموریتش نقش‌آفرینی در آموزش مجازی و تسهیل آموزش آنلاین و ارائه آنلاین مدرک بوده است.

مودل (Moodle) مخفف Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment به معنای محیط یادگیری پویا و ماژولار محور است. آمارها نشان می‌دهد  میلیون ها نفر از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند و بسیار زیاد دوره آموزشی توسط این سامانه آموزش مجازی تولید و عرضه شده است. عیب این نیست که چرا از مودل؟ اما سوال این است که چرا یک برنامه رایگان را این اندازه گران می فروشید. ضمن اینکه پهنای باند خریداری شده ناکافی است و هر روز و در ساعات مختلف این سایت از دسترس دانشجویان و اساتید خارج می شود.

من معتقدم که این کار وزارت و کار پل تخنیک کار غیر منصفانه و کار ناشایسته است. دست تو جیب محصل کردن روسیاهی است. شما به جای که به مراکز آموزشی کمک کنید؛ دست توجیب شان می کنید تا در این فضای آشفته کسب درآمد کنید؟ کسب درآمد اشکالی ندارد اما وظیفه شما نیست. بر فرض، باید برای کسب درآمد زحمت بکشید و ابتکار و خلاقیت به خرج بدهید، نه اینکه از برنامه های رایگان جهانی استفاده کرده و به دیگران بفروشید.

با یک حساب سرانگشتی پولی که از دانشگاه ها گرفته می شود بالای میلیون 30 افغانی می شود. در حالی که سرو ته این کار 50 هزار افغانی هزینه ندارد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

آپلکیشن مودل

برنامه مودل علاوه بر این که از طریق بروزرهای کروم و موزیلا اجرا می شود، دارای یک آپلکیشن است. آخرین نسخه این آپلکیشن را از اینجا دانلود و نصب کنید.

دانلود  download

برای دیدن آموزش ها به یوتیوپ مراجعه کنید.   لطفا اینجا کلیک کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید