دانشکده علوم سیاسی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دانشکده علوم سیاسی
رشته علوم سياسي يکي از پرسابقه‌ترين رشته‌هاي علوم انساني در دنيا است. با گسترش دامنه روابط سياسی کشورها و افزایش پیچيدگی در اداره حکومت‌ها، اين دانش کهنه، شکل نوينی به خود گرفت و در دانشگاه‌های دنيا به يک رشته آکادميک علمی و با شاخه‌ها و موضوعات متنوع تبديل شد. آموزش اين رشته در موسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو همزمان با تأسيس سایر رشته ها آغاز شد و تا امروز پذیرش و تدریس در این دانشکده ادامه دارد.

موضوع رشته
رشته علوم سیاسی مبنای نظری سیاست عملی است، لذا دانشجویان این رشته پس از فراغت از تحصیل می‌توانند در هر دو سطح سیاست نظری و سیاست عملی به فعالیت بپردازند. دانش‌آموختگان موفق اين رشته سياست‌ شناسانی خواهند شد که توانمندی ايشان در بررسي و ارائه انديشه‌ها و نظريه‌هاي سياسي و کارکرد آنها در عرصه جامعه خواهد بود. «علم سیاست» در معنای آکادمیک و رایج آن، به صورت عام به «علم یا فن اداره کشور» تعریف شده، که موضوع آن عمدتا به صورت خاص، مطالعه «قدرت» یا به صورت عام، مطالعه «دولت»، می‌باشد. از اين رو، علوم سياسي يعني ارائه مجموعه‌ای منسجم از نظريه‌ها، ابزارها یا راهکارهايي که بر اساس آنها بتوان شرايط و مشکلات اداره يک جامعه را بررسي کرد. با این وجود علاقه‌مندان به حوزه سیاست عملی می‌توانند پس از فراغت از تحصیل و در خیلی موارد در حین تحصیل به سیاست‌مندی نیز مشغول شوند و بسته به علاقه خود در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی مرتبط با امور سیاسی چه در داخل و چه در خارج کشور به کار مشغول شوند.
دانش سياسي به معناي امروزي و متداول آن در مغرب زمين بسط و گسترش يافته است و نظريه‌پردازان آن از منظر تمدن غربي بدان نگريسته‌اند و بسياري از يافته هاي آن، پاسخي به نيازهاي تاريخي، اجتماعي و فرهنگي غرب مي‌باشد. اما «سیاست» در انديشه دینی (اسلام)، معنای خاص خود را دارد و باید در جامعه اسلامی، مبتنی بر پایه‌های تفکر دينی تعریف شود. از این رو به منظور تربيت متخصصان و انديشمنداني كه بتوانند از منظر دين، سنت‌هاي ديني و ملي؛ مسائل سياسي را مورد تحليل و ارزيابي علمي قرار دهند، رشته معارف اسلامي و علوم سياسي در اين دانشگاه تأسيس گرديد.
دروس، گرایش‌ها و مقاطع تحصيلی رشته:
دوره تحصیلی در رشته علوم سیاسی، به صورت لیسانس می‌باشد که در یک دوره 4 ساله تعریف شده است. دانشجویان در طول دوره تحصیلی دوره لیسانس تعداد 145 کردیت را می‌گذرانند. چینش واحدهای دوره به گونه‌ای است که دانشجویان همچون دانشجویان علوم سیاسی دانشگاه‌های کشور، علاوه بر گذراندن واحدهای مصوب وزارت تحصیلات عالی برخی مضامین اختصاصی موسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو را می خوانند.
هدف اصلی دانشگاه از تأسيس رشته علوم سياسی، تربيت محققان و پژوهنگان جوانی است که در حوزه سياست صاحب نظریه و توليدکننده دانش باشند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی دانشکده ها دانشکده علوم سیاسی