دانشکده حقوق

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رشته حقــوق
دوره کارشناسی رشته حقوق یکی از دوره های آموزشی در نظام آموزشی عالی است و هدف از تشکیل آن ، معرفی حقوق ، تربیت افراد برای رفع نیازمندیهای قضایی و وکالت دعاوی در محکمه، تربیت مشاوران حقوقی (کارشناسی) مورد نیاز وزارتخانه ها ، نهادها ، بنیادها و تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی و نیزکمک به احقاق حقوق دولت در سطح بین المللی است. تعداد کردیت های درسی این رشته 145 کردیت است.
رشته حقوق یکی از محبوب ترین رشته‏ های داوطلبان گروه علوم انسانی است. دامنه گرایش ‏های رشته حقوق گسترده و در کلیه روابط زندگی امروز قابل ملاحظه است. این روابط می‏تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است و یا روابط خصوصی مردم را در برمی ‏گیرد که حقوق خصوصی نامیده می‏ شود.
حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه‏گانه کشور، حاکمیت و آنچه که مربوط به اداره کشور است، می‏ شود و حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می‏ پردازد که مهمترین آنها روابط تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است و یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می‏ توان به اموال، مالکیت، قراردادها، مسئولیت‏ هایی که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می‏ شوند برایشان به وجود می‏ آید مثل مسئولیت ناشی از حوادث، قواعد مربوط به ارث، وصیت، ولادت، اقامتگاه اشخاص و دهها مورد دیگر اشاره کرد.
همچنین شاخه ای از حقوق به روابط بین المللی می‏ پردازد که خود به دو بخش حقوق روابط بین الملل عمومی و خصوصی تقسیم می‏ شود که حقوق روابط بین الملل عمومی به روابط بین دولت ها و سازمان های بین المللی می‏ پردازد.توانایی های لازم رشته حقوق
جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است. ممکن است که به دست آوردن لیسانس حقوق کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است. چرا که علم حقوق امروزه با جامعه شناسی، روانشناسی و علوم فلسفی آمیخته شده است و یک حقوقدان باید از این علوم اطلاعات کافی داشته باشد.
همچنین یک دانشجوی حقوق برای این که در رشته خود موفق گردد لازم است به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد چون منطق حقوق در ضمن این که شباهت های زیادی به منطق ریاضی دارد، یک منطق اقناعی و خطابی است.
یعنی یک حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب او قرار می گیرند و یا دادگاهی که مامور رسیدگی به دعوا است، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند، در نتیجه باید به زبان و ادبیات مسلط باشد. در ضمن باید اطلاعاتی از ریاضیات داشته باشد.
اهداف دوره
1. آشنایی با مفاهیم و مبانی حقوق؛
2. افزایش توانایی های ذهنی و فکری محصلان؛
3. توسعه و آموزش دانش عالی حقوق؛
4. تربیت و تأمین نیروی علمی و متخصص؛
5. زمینه سازی ورود محصلان به مقطع ماستری حقوق.
توانمندی¬های فارغ التحصیلان
1. توانایی فعالیت در محاکم داخلی و بین المللی
2. توانایی فعالیت در څارنوالی ها
3. توانایی کا در وزارت امور خارجه ، سفارتخانه ها و کنسولگریها
4. توانایی انجام وظیفه در سازمان ها و نهاد ها و نهاد های بین المللی
5. وکالت دعاوی خصوصی ، دولتی و بین المللی
6. تنظیم قرارداد های اقتصادی و بازرگانی
7. ارائه مشاوره حقوقی در وزارتخانه ها، مؤسسات وشرکت ها.

 

You have no rights to post comments

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی دانشکده ها دانشکده حقوق