دانشکده اقتصاد و مدیریت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

رشته های اقتصاد و اداره و تجارت
متغیرهای خرد و کلان اقتصادی نظیر رشد و توسعه، اشتغال و بیکاری، تورم، رفاه اقتصادی، بهره برداری مطلوب از منابع طبیعی و امکانات اقتصادی، تجارت جهانی، مشکلات محیط زیست، تولید، هزینه و ساختار بازار فقط توسط علم اقتصاد و فرهیخته گانی اقتصادی قابل تحلیل و بررسی است. بر همین اساس تمامی دانشگاه‬ها تلاش می‬کنند تا اساسی‬ترین مسائل اقتصادی را به دانشجویان رشته اقتصاد و اقتصاد تجارتی در مقطع لیسانس بیاموزاند. مسولان دانشکده‬های اقتصاد انتظار دارند دانشجویان رشته اقتصاد علاوه بر شناخت موضوعات اقتصادی، با روش های برخود با مسائل و موضوعات اقتصادی آشنا شده و از توان تجزیه و تحلیل اولیه موضوعات اقتصادی، متناسب با مقاطع تحصیلی خود برخوردار گردند.

 

 


رشته اقتصاد در موسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو
افغانستان بیش از هر کشوری دیگری در جهان طعم تلخ فقر و تنگ دستی را چشیده است. همین طعم ناخوشایند سبب شده است تا بسیاری از هم وطنان ما راه‬های پر خوف و خطر مهاجرت را در پیش بگیرند تا شاید کمی از این تلخی ها را با رسیدن به کشورهای پیشرفته به فراموشی بسپارند. در سطح پایین تر ولایت دایکندی نسبت به سایر ولایت از فقر اقتصادی بیشتر رنج می برند. همین مساله سبب شده تا رشته‬های اشتغال زا و رفاه‬آور مثل اقتصاد و تجارت مورد استقبال مردم افغانستان و به خصوص جوانان دایکندی واقع شوند. این یک واقعیت است که برای بهره‬برداری مناسب از منابع محدود موجود در افغانستان، باید نیروی انسانی متخصص، جوان و متعهد در رشته‬های علمی مانند اقتصاد و تجارت، رشد و توسعه اقتصادی و مبارزه با فقر و ازدیاد اشتغال بیش تر، تربیه گردد. در راستای تحقق این هدف دانشکده اقتصاد در موسسه تحصیلات عالی خصوصی ناصر خسرو ایجاد گردید و با توجه به نیاز بازار کار افغانستان، رشته های اقتصاد تجارتی (Business Economics) و اداره و تجارت (Business Administration) تا مقطع لیسانس از وزارت محترم تحصیلات عالی مجوز گرفته شد.
الف) معرفی رشته اقتصاد تجارتی
اقتصاد تجارتی به گونهای طرح بندی شده است که دانشجویان علاوه بر فراگیری موضوعات اصلی اقتصاد متعارف مانند اقتصاد کلان، اقتصاد خرد، پول و بانکداری، تجارت و مالیه بین الملل، اقتصاد سنجی، ارزیابی طرح های اقتصادی، اقتصاد مالی، بیمه، سافت ویر های اقتصادی (Eviews, STATA and SPSS)، مبانی مدیریت سازمان، مدیریت تولید، مدیریت پروژه، مدیریت مالی، تجارت الکترونیک، اصول محاسبه، محاسبه شرکت‬ها و محاسبه صنعتی آشنا خواهند شد.

اهداف دوره اقتصاد تجارتی
1. تربیت کارشناسان و نیروهای فنی و متخصص برای پاسخگویی به نیازهای بازار، نهادها، مؤسسات، بانکها و سکتورهای دولتی و خصوصی افغانستان.
2. آماده سازی دانشجویان برای ادامه تحصیل و ورود به مقاطع بالاتر تحصیلی (ماستری و دکترا) در رشته های علوم اقتصادی و مدیریتی.
3. بالابردن توان تجزیه و تحلیل مسایل کلان اقتصادی دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته در سطح ولایت و افغانستان و ارایه راهکار مناسب برای موضوعات مهم بازار اقتصاد افغانستان.

ب) معرفی رشته مدیریت تجارتی
مدیریت تجارتی (BBA) از مهم‬ترین بخش های مدیریت شرکت‬های تجاری است زمان یک شرکت می‬تواند بین خود و مشتریان و خریدارانش ارتباط تجاری خوب برقرار کند که یک مدیر تجارتی موفق داشته باشد. فردی که مدیریت تجارتی یک شرکت اقتصادی را به عهده می‬گیرد در جذب مشتریان و عرضه و معرفی صحیح و اصولی محصول یا خدمات یک شرکت تلاش می‬کند و به طور‬ طبیعی مدیر بازرگانی فردی است که نقش اساسی در سود و زیان شرکتها دارد. دوره لیسانس مدیریت تجارتی یکی از دوره های تحصیلی آموزش عالی است و هدف از تشکیل این دوره آموزش نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز سازمانها، اداره‬ها، مؤسسه‬ها و شرکتهای دولتی و خصوصی در زمینه تجارت با وظایف و هدف‬های گوناگون در سطوح لیسانس می‬باشد.

 

اهداف رشته مدیریت تجارتی
فارغ التحصیلان این رشته با آگاهی و شناختی که از ساختار سازمان، تئوریهای مدیریت و سازماندهی و تکنیک‬های مختلف تصمیم گیری دارند، قدرت حل مشکلات را پیدا می‬کنند و هم‬چنین علاوه بر کسب و بدست آوردن دانش نظری، با کاربردهای این رشته نیز آشنا می‬شوند. فارغ التحصیلان مدیریت تجارتی می‬توانند در مؤسسات تجاری، امور دفتری مانند: تدارکات، منابع بشری، امور مالی و بازاریابی مشغول به کار شوند.
توانمندی¬های فارغ التحصیل
فارغ التحصیلان رشته اقتصاد و تجارت به خوبی می‬توانند در سطح مدیران اجرایی در سازمانهای تجارتی، صنعتی و دولتی به کار اشتغال ورزند و یا در سمت مشاور مدیریت انجام وظیفه نمایند. انتظار می رود این فارغ التحصیلان پس از کسب تجربیات کافی بتوانند در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی که امروز در مؤسسات بزرگ از اهمیت زیادی برخوردار است، مشغول بکار شوند.

آینده شغلی روشن
فارغ التحصلان اقتصاد و تجارت با تسلط به مباحث مربوط به بازار، صنعت و تجارت، تولید و خدمات، مباحث تدوین استراتژیهای سازمانی، شناخت مشتریان و نحوه ارتباط با آنها، شناخت فرایندهای فروش، بازاریابی و خدمات به مشتریان زمینه لازم جهت استخدام در واحدهای تجارتی سازمان‬ها را داشته و نسبت به سایر گرایش‬های مدیریت با توجه به نبود رشته‬ای جایگزین از بازار کار مناسبی برخوردارند. ضمن اینکه دانشجویان این رشته با توجه به شناخت کافی از کسب و کار و نحوه ایجاد تجارت موفق شانس زیادی برای موفقیت در حیطه کارآفرینی و تشکیل کسب و کار جدید را دارند.

نظام تعلیمی رشته اقتصاد و مدیریت
نظام درسی موسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو، مثل اکثر دانشگاههای افغانستان بر اساس سیستم کردیت است.
مطابق لایحه سیستم کریدیت وزارت تحصیلات عالی کشور، برای تکمیل نمودن موفقانه این دوره دانشجویان باید حداقل 18 کردیت را در هر سمستر تکمیل نمایند.
کریدیت واحد درسی است که بر اساس آن کریکولم دورۀ تحصیلی با تفکیک سمستر و نیز سهم هر مضمون در نصاب مذکور تعیین می‬شود. یک کریدت 16 ساعت درسی در یک سمستر می‬باشد. دورۀ لیسانس رشته اقتصاد تجارتی شامل مضامین عمومی، مضامین اساسی، مضامین اختصاصی، اختیاری و مونوگراف است. مضامین عمومی و اساسی برای ورود به اصل رشته ضروری می‬باشد و تهداب معلومات اختصاصی را تشکیل می‬دهد. مضامین تخصصی ضرورت حتمی و غیر قابل تعویض رشته تخصصی می‬باشد.
وضعیت فعلی دانشکده اقتصاد موسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو
مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو اولین مؤسسه خصوصی است که در ولایت دایکندی کسب جواز فعالیت در دپارتمینت¬های اقتصاد و مدیریت، حقوق و علوم سیاسی، تعلیم و تربیه و انجینیری از وزارت محترم تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان گرفته است. این نهاد عالی خصوصی به همت اندیشه بلند برخی از نخبگان فکری و علمی و با تلاش جمعی عده ای از فرهیخته¬گان و دلسوزان جامعه در ولایت دایکندی و برمبناي ماده ۴۶ قانون اساسي و مطابق قانون تحصيلات عالي و مقرره تاسيس موسسات تحصيلات عالي خصوصي و براساس جواز رسمی وزارت تحصیلات عالی، فعاليت رسمي خويش را با جذب ۳۰۷ دانشجو آغاز نمود که مورد تشویق متقاضیات دانشجو و مردم دایکندی قرار گرفت.
1- اساتید
تعدادی از اساتید که در سال ۱۳۹۰ موسسه تحصیلات عالی همکاری نمودند هفده نفر بودند. که از میان آنها یک نفر استاد از طبقه خانم ها و تعداد شانزده نفرد دیگر از آقایان بودند. این در حالی است که اکنون (1398) بیش از 100 نفر استاد به صورت استاد به صورت دایمی و قراردادی با موسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو همکاری دارد که نشاندهنده ظرفیت بالای این موسسه می‬باشد. از این تعداد 28 نفر استاد در بخش اقتصاد غالبا به صورت قراردادی همکاری دارند.
در آغاز فعالیت رشته اقتصاد مسئولیت دانشکده اقتصاد را جناب استاد جعفر رحیمی فارغ التحصیل رشته اقتصاد در مقطع لیسانس از دانشگاه مفید جمهوری اسلامی به عهده داشت. تا سال 1393 ایشان در دانشکده اقتصاد به حیث استاد، کادر علمی و رییس دانشکده فعالیت نمود. از سال 1393 به بعد آقای حسین فیاض فارغ التحصیل رشته اقتصاد از مقطع ماستری به عنوان رییس دانشکده اقتصاد و استاد مشغول فعالیت علمی و آموزشی می‬باشد.
2- دانشجویان
مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو در سال1390با جذب ۳۰۷ دانشجو، تعداد ۱۶ محصل اناث و ۲۹۱ محصل ذکور فعالیت آموشی خویش را در مقطع تحصیلات عالی و لیسانس آغاز نمود. این روند در طی سالهای مختلف رشد چشمگیری داشته است که نشان از علم دوستی این مردم فهیم دارد. جزئیات بیشتر در جدول زیر آمده است.
مجموع ذکور اناث سال ها

 

سالها اناث ذکور مجموع
1390 16 291 307
1391 21 200 221
1392 54 205 259
1393 42 258 300
1394 170 380 550
1395 188 496 684
1396 397 448 845
مجموع 888 2278 3166

آمار فوق مجموع دانشجویان پذیرفته شده در موسسه تحصیلات عالی خصوصی ناصر خسرو می باشد، که در سال 1390 یک صنف 40 نفره در دانشکده اقتصاد مشغول به تحصیل بود. اکنون (1397) پس از 5 دوره فراغت موفقانه بیش از 120 نفر دانشجو در رشته اقتصاد مشغول به تحصیل می‬باشد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی دانشکده ها دانشکده اقتصاد