نظارت های کمیته ارتقاء کیفیت

اقتصاد خرد چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اقتصاد خرد،(MICRO ECONOMIC)  با اقتصاد کلان، (MACRO ECONOMIC) فرق دارد. اقتصاد خرد، نگاه خرد به کسب و کار دارد و اقتصاد کلان، همه چیز کسب و کار و تجارت را در اشل و معیار بزرگ و کلان می بیند. در مبحث خرد، عرضه و تقاضا در معرفی و فروش و خرید کالا و خدمات اهمیت دارد و در مبحث کلان، رشد ناخالص ملی و تورم و حجم عظیم نقدینگی و شاخص کل بورس و مسائل از این دست مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.

در واقع، خرد و کلان، شاخه هایی از علم اقتصاد هستند. به قول دکتر جیم استنفورد، نویسنده کتاب: «چرا نباید به اقتصاد دان ها اعتماد کرد»، فهم اقتصاد، مدرک دکترا از دانشگاه هاروارد آمریکا نیاز ندارد. نیاز ندارد که شما دانش اموخته علم اقتصاد باشید. اقتصاد را هر بچه‬ای که پولی در دست دارد تا خرید کند، می‬فهمد. مستاجر می‬فهمد. خریدار می‬فهمد. اما الفبای آن و تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده و تولید کننده را باید در اقتصاد خرد یاد گرفت.
داستان علم اقتصاد خرد، تجزیه و تحلیل بازار است. بازار یعنی جایی که یک طرف، فروشنده است، طرف دیگر خریدار. قیمت کالا یا خدمات را هم عرضه (supply) و تقاضا (demand) مشخص می‬کند. هیچ کالا یا محصولی در دنیا فروخته نمی‬شود مگر این که قیمت آن مشخص باشد. قیمت را نیز، میزان عرضه و تقاضا مشخص می‬کند. هر چقدر عرضه زیاد باشد، روی قیمت تأثیر گذار است.
در واقع اقتصاد خرد، به بررسی تحلیل بازار، تحلیل رفتار مصرف کننده (consumer behavior) و تقاضای خانوار ها در خرید کالا و خدمات می‬پردازد. در مبحث خرد، نقش بنگاه‬های اقتصادی به عنوان موتور محرک اقتصاد نیز بررسی می‬شود. برای این که اقتصاد خرد را بفهمیم، باید مدل های ریاضی را درک کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید