سابقه تضمین کیفیت در دانشگاه

اقتصاد خرد یا میکرو اکونومیک

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اقتصاد خرد،(MICRO ECONOMIC)  با اقتصاد کلان، (MACRO ECONOMIC) فرق دارد. اقتصاد خرد، نگاه خرد به کسب و کار دارد و اقتصاد کلان، همه چیز کسب و کار و تجارت را در اشل و معیار بزرگ و کلان می بیند. در مبحث خرد، عرضه و تقاضا در معرفی و فروش و خرید کالا و خدمات اهمیت دارد و در مبحث کلان، رشد ناخالص ملی و تورم و حجم عظیم نقدینگی و شاخص کل بورس و مسائل از این دست مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.

 

در واقع، خرد و کلان، شاخه هایی از علم اقتصاد هستند. به قول دکتر جیم استنفورد، نویسنده کتاب: «چرا نباید به اقتصاد دان ها اعتماد کرد»، فهم اقتصاد، مدرک دکترا از دانشگاه هاروارد آمریکا نیاز ندارد. نیاز ندارد که شما دانش اموخته علم اقتصاد باشید. اقتصاد را هر بچهای که پولی در دست دارد تا خرید کند، میفهمد. مستاجر میفهمد. خریدار میفهمد. اما الفبای آن و تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده و تولید کننده را باید در اقتصاد خرد یاد گرفت.

داستان علم اقتصاد خرد، تجزیه و تحلیل بازار است. بازار یعنی جایی که یک طرف، فروشنده است، طرف دیگر خریدار. قیمت کالا یا خدمات را هم عرضه (supply)  و تقاضا (demand) مشخص میکند. هیچ کالا یا محصولی در دنیا فروخته نمیشود مگر این که قیمت آن مشخص باشد. قیمت را نیز، میزان عرضه و تقاضا مشخص میکند. هر  چقدر عرضه زیاد باشد، روی قیمت تأثیر گذار است.

در واقع اقتصاد خرد، به بررسی تحلیل بازار، تحلیل رفتار مصرف کننده (consumer behavior) و تقاضای خانوار ها در خرید کالا و خدمات میپردازد. در مبحث خرد، نقش بنگاههای اقتصادی به عنوان موتور محرک اقتصاد نیز بررسی میشود. برای  این که اقتصاد خرد را بفهمیم، باید مدل های ریاضی را درک کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی تضمین کیفیت سابقه تضمین کیفیت در دانشگاه